%AM, %10 %456 %2016 %09:%lis

Jak mi může pomoci výživa?

Napsal(a)
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Výživa v těhotenství je častým tématem. Již se ale zapomíná na to, že důležitá je též výživa před samotným otěhotněním. Organismus ženy je totiž nutné na zátěž pečlivě připravit.

Strava by měla být co nejpestřejší a měla by obsahovat dostatečné množství bílkovin, vitaminů a minerálních látek. Důležité je zařadit ovoce a zeleninu, přičemž kvůli obsahu kyseliny listové by neměl chybět například ledový salát nebo čínské zelí. Důležité je nezapomínat na maso, vejce, mléko a mléčné výrobky (vhodné jsou neslazené zakysané varianty). Veganství pro ženy, které chtějí otěhotnět, není. Součástí stravy by měl být dostatek omega-3 nenasycených mastných kyselin, které jsou obsaženy v rybách a kvalitních rostlinných olejích a tucích. Tyto tuky pomáhají udržovat stabilní hladinu krevního cukru a cholesterolu a tím chrání celý kardiovaskulární systém. Dále zvyšují imunitu, ošetřují střeva, dodávají do organismu vitaminy a minerály, zlepšují stav kůže, vlasů a nehtů. Důležité jsou také vitaminy B a E, které podporují hormonální rovnováhu a jsou důležité pro buněčnou reprodukci. Jejich vhodným zdrojem jsou např. cereálie.

 Ze stravy by současně měly zmizet mořské ryby známé vysokým obsahem rtuti (mečoun, žralok, makrela), syrové maso a nedostatečně tepelně upravená vejce, nepasterizované mléčné výrobky a plísňové sýry.

Pokud žena plánuje miminko, měla by přestat užívat běžné multivitaminové přípravky a sáhnout po vitaminech pro těhotné a kojící ženy. Běžné multivitaminy obsahují více vitaminů než tělo ženy potřebuje a zbytečně ho zatěžují, na druhou stranu nemusí mít dostatek např. kyseliny listové a jódu. I při výběru speciálních doplňků stravy (těhotenských vitaminů) je ale třeba volit opatrně – některé doplňky stravy obsahují zbytečné složky či mají příliš vysoké dávky.

Samozřejmě je důležité dodržovat i další zásady zdravého životního stylu – nekouřit, nepít alkohol, omezit kávu a léky, zařadit pravidelně cvičení a vyhýbat se stresu. Žena v prvních týdnech těhotenství neví, že již nosí miminko. A protože jsou pro jeho vývoj první tři měsíce klíčové, je třeba chovat se zodpovědně.

Další informace

  • Speciální nadpis: Ne
Číst 258 krát Naposledy změněno %PM, %20 %850 %2016 %19:%lis
Více z této kategorie: Proč jsou důležité vitaminy? »

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.