%PM, %16 %950 %2016 %21:%lis

Zajímá vás o početí

Napsal(a)
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Jak poznat kdy otěhotnět?

Nedaří se vám otěhotnět? Na vině nemusí být fyzické ani psychické komplikace, ale špatné načasování. Žena může otěhotnět pouze po ovulaci, tedy období, kdy se vajíčko uvolní z vaječníku do vejcovodu. K oplození vajíčka přitom musí dojít do 24 hodin od ovulace. Spermie mohou být v pochvě samozřejmě již před ovulací, vydrží ale živé maximálně 3 dny. Čím je pohlavní styk blíže ovulaci, tím pravděpodobněji dojde k otěhotnění.

Jak tedy zjistit, kdy máte ovulaci?

  1. Výpočet z obvyklé délky cyklu – ovulace přichází u většiny žen 14 dní před menstruací. V případě, že máte pravidelný 28denní cyklus, bude se jednat o 14. den po začátku menstruace. Existuje ale mnoho důvodů, proč se může ovulace zpozdit – patří mezi ně například stres či nemoc.
  2. Sledování bazální teploty - bazální teplota je teplota těla naměřená ráno po probuzení. Bazální teplota se po ovulaci zvyšuje, a to až o 0,5 °C. Nevýhodou této metody je, že nám říká, kdy ovulace v daném cyklu proběhla, ne proběhne. Při dlouhodobějším sledování ale umožní zjistit pravidelnost v ovulaci přesněji než výpočet plodných dnů (viz výše).
  3. Sledování hlenu děložního čípku - hlen vylučovaný děložním čípkem je v průběhu ovulace řidší, průhledný a jeho produkce se zvyšuje až do té míry, že žena může pozorovat jeho výtok. Po ovulaci pak hlen houstne a zbarvuje se do běla.
  4. Použití ovulačních testů - ovulační testy zjišťují přítomnost luteinizačního hormonu spouštějícího ovulaci. Ovulační testy mají tu výhodu, že upozorňují na ovulaci s předstihem.
  5. Sledování zrání vajíček ultrazvukem - zrání vajíčka je možné sledovat i ultrazvukem v ordinaci lékaře. Lékař na základě vyšetření odhadne, kdy nastane ovulace.

Další informace

  • Speciální nadpis: Ano
Číst 335 krát Naposledy změněno %PM, %20 %855 %2016 %19:%lis
Více z této kategorie: « Proč jsou důležité vitaminy?

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.